Nemokamos programos PDF redagavimui

PDF redaktoriai visada buvo skaudi vieta. Gerai/neblogai veikiančių esu naudojęs tik du – Adobe Acrobat PRO ir PDF Architect. Anksčiau šios programos buvo gana brangios, bet mokėti reikėjo tik kartą, dabar jų kūrėjai (kaip yra madinga) prašo mėnesinių mokesčių už privilegiją naudotis šiomis programomis. Jei jomis naudočiausi kiekvieną dieną – gal tai ir būtų protingai leidžiami pinigai, bet kai PDF redagavimo man dažniausiai prireikia kartą per mėnesį – abonementas neatrodo kaip protinga investicija.

Tad užmečiau akį į dviejų programų kombinaciją – LibreOffice Draw ir pdfarranger. Paaiškėjo, kad veikia neblogai! LibreOffice Draw naudoju teksto redagavimui, o pdfarranger kelių PDF dokumentų apjungimui ir nereikalingų puslapių šalinimui. Teoriškai apjungimą ir puslapių šalinimą gali padaryti ir LibreOffice Draw, bet man šis jo funkcionalumas neveikia kokybiškai, tad šitą darbą patikėjau jau minėtam pdfarranger.

Dar vienas pastebėtas LibreOffice Draw trūkumas yra tas, kad sunku tiksliai su pele pozicionuoti pridėtą tekstą, jis yra judinamas grubiais inkrementais. Tą pataisyti galima pažymėjus norimą judinti tekstą ir pačiam pakeitus jo koordinates:

Sąskaitų faktūrų išrašymo programa Inviare

Versiją pabandymui galite parsisiųsti iš čia. Dar liko pataisyti kai kurias smulkmenas, bet pateikta programos versija yra stipriai patobulinta lyginant su anksčiau platinta „Faktūros” programa.

Šioje versijoje taip pat pridedama WooCommerce integracijos galimybė – tiesiai iš programos spausdinti faktūras per turimą WooCommerce el. parduotuvę gautiems užsakymams. Norint pasiekti WooCommerce užsakymus, savo parduotuvėje keliaujame į WordPress nustatymų skydelį -> WooCommerce -> Nustatymai -> Papildoma -> REST API ir pridedame naują raktą su skaitymo teisėmis:

Paspaudus Generuoti API raktą bus sugeneruoti du laukeliai: Vartotojo raktas (cs_….) ir Vartotojo slaptasis raktas (ck_…). Šiuos raktus išsisaugojame ir nukopijuojame į tam skirtą Inviare programos nustatymų skiltį – langas Nustatymai -> kortelė Kiti -> skiltis Woocommerce integracija:

REST API Url įrašome tokiame pavidale: https://www.manopuslapisss.lt/wp-json/wc/v3/

Viską padarę, išsaugome nustatymus ir patikriname ar programa užkrauna užsakymus iš Užsakymų lango:

Lenovo Legion T5 26AMR5 apžvalga

Lenovo Legion T5 26AMR5 yra desktop tipo kompiuteris prieinamas keliose skirtingose konfigūracijose. Pirkto PC parametrai:

 • CPU: AMD Ryzen 7 5800 8C/16T
 • MB: Lenovo branded, B550 chipset
 • GPU: Lenovo branded NVIDIA Geforce RTX 3060 12 GB LHR
 • RAM: DDR4-3200 16 GB
 • Storage: M.2 PCI-E SSD 512 GB, WDC PC SN730 SDBQNTY-512G-1001
 • 550W PSU
 • Windows 11 Home

Vaizdo plokštė yra „Little Hash Rate (LHR)” tipo, joje software lygmenyje yra apriboti kripto valiutų kasimo pajėgumai. Visa kita turi veikti tokiu pačiu greičiu kaip ir identiškose ne LHR kortose.

Greičio testai

Lenovo Legion T5 26AMR5 AMD Ryzen 7 5800 CPU-Z benchmark
Lenovo Legion T5 26AMR5 AMD Ryzen 7 5800 Cinebench R15 benchmark
Lenovo Legion T5 26AMR5 AMD Ryzen 7 5800 Cinebench R20 benchmark
Lenovo Legion T5 26AMR5 WDC M.2 PCI-E SSD CrystalDiskMark benchmark

Pastebėti trūkumai

 • Lenovo motininė plokštė nepalaiko XMP atminties profilių. Palaiko tik JEDEC standarto greičius.
 • Procesoriaus aušintuvas yra ganėtinai bazinis, tad prie ilgalaikės apkrovos procesoriaus temperatūra siekia ir persirita 85°C. Aušintuvo keitimas nebus labai paprastas, nes jo backplate yra priklijuotas prie galinės motininės pusės.
Skurdūs BIOS nustatymai

Atnaujinimo galimybės

 • Esamas 550W maitinimo blokas riboja vaizdo plokštės pasirinkimą. Norint įsidėti ką nors galingesnio negu NVIDIA Geforce RTX 3070 ar ekvivalentišką iš AMD, reiktų pasikeisti ir maitinimo bloką. Tas pats galioja ir procesoriaus keitimui. Pasikeitus maitinimo bloką į didesnės galios – galima bus įsidėti bet kurią galingiausių AM4 platformos procesoriaus ir vaizdo plokščių kombinaciją. UPDATE: Lenovo oficialiai deklaruoja, kad ši motininė oficialiai palaiko tik šiuos procesorius:

Ir, panašu, kad nemeluoja, nes svarstant apie 5800X3D, internete radau informacijos, kad nors šis procesorius ir veikia, bet nesiboostina. Tačiau, manau, kad tokie procesoriai kaip 5600X ir 5800X tikrai turi veikti tvarkingai.

 • Kadangi motininė plokštė palaiko tik JEDEC DDR4 standarto RAM greičius ir taimingus: 3200 MHz ir 22-22-22-52 (CL-RCD-RP-RAS), norint įsidėti daugiau RAM, modulius reikia rinktis atsargiai, o būtent – tikrinti, kad modulių aprašyme būtų nurodytas 3200 MHz greitis prie 1.2V. Asmeniškai atmintį pakeičiau į Crucial (2×32 GB) RAM:
Crucial CT32G4DFD832A RAM
CPU-Z Crucial CT32G4DFD832A
 • Kompiuteryje yra 3x M.2 PCI-E jungtys (viena užimta esamo 512 GB disko, kita – WIFI modulio). Į laisvą vietą įsidėjau ADATA XPG SX8200 PRO 1 TB diską. Taip pat yra 4 SATA3 jungtys.

Apibendrinimas

Bendrai paėmus, kompiuteris yra pakankamai galingas absoliučiai daugumai darbų atlikti ir naujausiems žaidimams su gerais nustatymais žaisti ir toks turėtų išlikti dar pakankamai ilgą laiką. Ateityje bus galima atnaujinti procesorių galingesniu (pvz. 5900X ar 5950X) ir galingesne vaizdo plokšte (pagal kišenę).

Atnaujinimo perspektyvos yra ribojamos maitinimo bloko, XMP nepalaikymo ir silpno procesoriaus aušintuvo.

Pirkti apsimoka, jei galima rasti pirkti pigiau negu pačiam susirinkti panašių parametrų.

ZTE MF286R DNS nustatymai

Įsigijau šiuo metu Telios kartu su nešiojamuoju internetu parduodamą 4G maršrutizatorių ZTE MF286R. Pirmas į akis kritęs dalykas buvo tas, kad jis neleidžia keisti/neturi DNS nustatymų. Tai nėra priimtina, nes valdau savo DNS serverį, kurį naudoju kaip pirmą apsaugos liniją nuo reklamų, šlamšto, p0rnografijos ir kitų nepageidaujamų tinklapių namų tinkle. Laimei, ši problema yra nesunkiai išsprendžiama.

DNS serveriu naudoju Pi-hole, kuris turi integruotą DHCP serverio funkcionalumą (t. y. gali skirstyti IP adresus vietinio tinklo įrenginiams). Pi-hole padarius tinklo DHCP serveriu, jis taps ir tinklo DNS serveriu. Tad, pirma, išjungiam DHCP funkcionalumą ZTE maršrutizatoriuje (1 pav.):

1 pav. Išjungiam DHCP serverį ZTE MF286R maršrutizatoriuje.

Antra, įjungiam Pi-hole DHCP serverį (2 pav.):

2 pav. Įjungiam DHCP serverį Pi-hole nustatymuose

Štai ir viskas.

Operacinės sistemos paleistis iš klonuoto NVMe M.2 disko sename kompiuteryje su AMI UEFI

Turimas kompiuteris

 • ASRock Z77 Pro3 motininė plokštė
 • Intel Xeon E3-1270 v2 procesorius
 • 16 GB DDR3 atminties
 • Adata SU800 256 GB SATA SSD sisteminis diskas
 • Windows 10 Home 64 bitų operacinė sistema

Problema

Nors turimai kompiuterio platformai jau beveik 10 metų, kompiuteris dar yra pakankamai galingas daugumai užduočių atlikti. Didžiausią problemą kelia mažos talpos sisteminis diskas, kuris yra pastoviai perpildytas.

Susikuriam papildomą problemą

Kadangi kompiuterį per artimiausius kelis metus tikriausiai jau reikės keisti, išsirenku šiuolaikinį NVMe M.2 1 TB talpos diską ADATA XPG SX8200 PRO (130 €). Turimas kompiuteris neturi tinkamos vietos M.2 diskui įstatyti – tam išspręsti perku AXAGON PCEM2-D M.2 į PCI-E adapterį (12 €).

Šito ir užtektų, jei diską naudotume ne kaip sisteminį (į jį nebūtų įrašyta kompiuterio paleidimo metu įkraunama operacinė sistema), bet mano tikslas yra šį itin greitą diską naudoti kaip sisteminį ir, esant poreikiui, po kelių metų jį perkelti į naują kompiuterį. Jau prieš viską pirkdamas žinau, kad tai nebus taip paprasta, nes, nors turima ASRock Z77 Pro3 motininė ir turi UEFI BIOS (buvo viena iš pirmosios UEFI motininių kartos), bet jos turimas UEFI BIOS nemoka pradėti pirminės operacinės sistemos paleisties iš PCI-E įrenginių. Tačiau, kaip paaiškėjo perskaičius šį Win-Raid forumo įrašą, žinau, kad tai yra išsprendžiama.

Susikurtos problemos sprendimas

Problemos sprendimą sudaro trys etapai:

 1. BIOS modifikavimas ir perrašymas.
 2. Seno disko klonavimas į naują.
 3. Operacinės sistemos iš naujo disko klono paleidimas.

Atsargiai – pavojinga!

Aklai sekant toliau nurodytais žingsniais galima a) prarasti visus duomenis ir/ar b) sugadinti motininę plokštę. Tad pasidarom atsargines kopijas ir viskas savo rizika.

BIOS modifikavimas ir perrašymas

Šis žingsnis detaliai aprašytas anksčiau minėtame Win-Raid forumo įraše, tad labai nesiplėsiu. Paminėsiu tik pastebėjimus: atrodo, kad naujos UEFITool versijos visai nepalaiko UEFI BIOS atvaizdo redagavimo, tad teko naudoti MMTool įrankį, ir, norint įkelti NVMe paleisties modulį, reikėjo ištrinti Dhcp6Dxe ir Udp6Dxe modulius, nes atvaizde trūko vietos (minėti moduliai naudojami operacinės sistemos paleisčiai iš tinklo – ko aš nenaudoju).

Jei patys BIOS modifikuoti nenorite, mano modifikuotą galite parsisiųsti iš čia (2.20 versija su Meltdown/Spectre pataisymais nuo kurių lėtėja sistemos darbas) arba čia (2.10a versija be Meltdown/Spectre pataisymų). Pateikti BIOS tinka TIK ASRock Z77 Pro3 motininėms. Išarchyvuotą atvaizdą padedame į FAT32 formatuotą USB raktą, perkrauname kompiuterį, užeiname į BIOS nustatymus ir pradedame atnaujinimą.

Seno disko klonavimas į naują

Šiame žingsnyje sugaišau daugiausia laiko, kol supratau kur slypi problema. Taigi įvykių seka:

Diską klonuoti bandžiau per turimą Paragon Migrate OS to SSD programą, kurią anksčiau sėkmingai naudojau sisteminiam diskui iš mažesnės talpos SATA SSD disko į dabartinį 256 GB diską perkelti. Dabar, nors, klonavimas ir pavykdavo sėkmingai, bet paleisti operacinės sistemos iš disko klono nepavykdavo. Galiausiai pastebėjau, kad sename sisteminiame diske particijos yra MBR tipo – po klonavimo disko klono particijų tipas tapdavo taip pat MBR. Norint operacinę sistemą pakrauti iš PCI-E disko – jos turi būti GPT tipo (1 pav.)

1 pav. Prieš klonuojant diską reikia įsitikinti, kad disko particijos yra GPT tipo.

Disko particijų tipą iš MBR į GPT neprarasdamas duomenų pakeičiau su AOMEI Partition Assistant programa. Galiausiai su ta pačia programa diską ir klonavau.

Operacinės sistemos iš naujo disko klono paleidimas

Perkrovus kompiuterį, užeiname į BIOS nustatymus ir pagrindiniu paleisties disku nustatome „Windows boot manager” (modifikuotas BIOS disko gamintojo ir modelio nerodo). Paleidus Windows, įsitikiname, kad sistema buvo pakrauta iš naujo disko – jis turi tapti sisteminiu C: disku. Naujo disko greičiai pateikti 2 pav.

2 pav. Adata SX8200 PRO, prijungto per Axagon PCI-E adapterį PCI-E 2.0 x4 lizde Asrock Z77 Pro3 motininėje, greičiai.

Greičiai būtų didesni diską įdėjus į PCI-E 3.0 lizdą, bet mano lizdas yra užimtas vaizdo plokštės.

Stihl MS231 sankabos būgnelio keitimas

Simptomai

Pjūklas sunkiai pjauna, grandinės greitai dyla.

Stipriai nudėvėtas sankabos būgnelis atrodo taip:

Išlaidos

 1. Naujas neoriginalus sankabos būgnelis + guolis + pristatymas = 10 €;
 2. 10 min. gyvenimo.

Keitimo procedūra

1. Nuimame grandinę ir pjovimo juostą.

2. Sankabos būgnelį laikančią apkabą nuimame atsuktuvo pagalba.

3. Nuėmus apkabą ir poveržlę, būgnelis turi nesunkiai išsitraukti, kartu nuimame ir seną guolį. Sutepame veleną ir naują guolį, kurį užmauname ant veleno.

4. Maunant sankabos būgnelį yra svarbu sulygiuoti būgnelio išpjovą kartu su tepimo sistemos pavara.

5. Ant sankabos būgnelio dedame poveržlę, o apkabą atgal uždedame replių pagalba.

P. S. Nesu pjūklų specialistas, tad šitas įrašas nėra profesionalus patarimas.

Prisijungimas prie Windows nuotolinio darbalaukio iš Linux sistemos FreeRDP pagalba

xfreerdp /u:vartotojas /d:domenas /p:slaptažodis /v:ip_adresas /f /smart-sizing /network:lan

Kur:

 • vartotojas: Windows sistemos vartotojo vardas;
 • slaptažodis: Windows sistemos vartotojo slaptažodis;
 • domenas: nurodomas domenas. Jei kompiuteris nepriklauso domenui – visą /d parametrą praleidžiame;
 • ip_adresas: Windows kompiuterio IP adresas (pvz. 192.168.8.115);
 • /f – sesiją paleidžiame pilno ekrano režimu;
 • /smart-sizing – pritaiko nuotolinį darbalaukį prie lango dydžio;
 • /network – tinklo tipas, su opcija lan – automatiškai įjungiami reiklesni nuotolinio darbalaukio efektai. Variantai: modem|broadband|broadband-low|broadband-high|wan|lan|auto.

Iš pilno ekrano režimo galima išeiti paspaudus Ctrl+Alt+Enter.

Huawei B525 4G maršrutizatorius – keisti DNS nustatymų nebegalima?

Prieš porą dienų atnaujinus turimą B525s-23a 4G ruterį į software version 81.191.13.00.1134, Web UI version 81.100.31.02.1134, paaiškėjo, kad paslėptas būdas pakeisti DNS serverius nustojo veikti:

DNS nustatymų nebėra

Po trumpo tyrinėjimo su naršyklės developer įrankiais, galima nusiraminti – DNS nustatymai vis dar čia (paslėpti, žinoma). Jiems parodyti keliaujame į Router -> DHCP, spaudžiame F12 ir įvedame į developerio pultą:

$('#dhcp_dns').show();

Spaudžiame enter ir nustatymai grįžo:

Vėl keičiame DNS nustatymus ant savojo Huawei B525

Išbandyta su Firefox, Chrome ir Chromium paremta Edge naršyklėmis.